Skanbef | Spawanie metodą MMA 111 (Manual Metal Arc Welding)
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15981,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Spawanie metodą MMA 111 (Manual Metal Arc Welding)

Proces spawania elektrodami otulonymi jest procesem spawania łukowego elektrodą metalową z zastosowaniem elektrody otulonej. Spoinę tworzy stopiony rdzeń elektrody oraz stopiony materiał podstawowy. Ze stopionej elektrody otulonej i z nadtopionych brzegów łączonych elementów metalowych powstaje spoina. Płynny metal chroniony jest przed wpływem powietrza ,a szczególnie azotu, tlenu, wodoru i wilgoci za pomocą gazów oraz żużla powstałych z otuliny elektrody. Energia niezbędna do zajarzenia i utrzymania łuku dostarczana jest przez zewnętrzne źródło energii prądu przemiennego lub stałego.

Różnica między innymi metodami spawania ( TIG oraz MIG/MAG) polega na tym, że w metodzie MMA elektroda ulega skróceniu natomiast w wyżej wymienionych długość elektrody pozostaje przez cały czas stała niezmienna co powoduje, że dystans pomiędzy uchwytem ,a materiałem spawanym jest przez cały czas stały. W metodzie MMA aby utrzymać stałą odległość pomiędzy elektrodą otuloną , a jeziorkiem spawalniczym uchwyt elektrody musi być przesuwany w kierunku spawanego elementu, a to skutkuje tym że wymagania stawiane spawaczom są wysokie. Podział elektrod otulonych ze względu na metalurgiczny charakter otuliny znajduje się poniżej:

• A – Otulina kwaśna
  • C – Otulina celulozowa
  • R – Otulina rutylowa
  • RR – Otulina rutylowa gruba
  • RC – Otulina rutylowo celulozowa
  • RA – Otulina rutylowo kwaśna
  • RB – Otulina rutylowo zasadowa
  • B – Otulina zasadowa

Zastosowania

Metoda MMA może być stosowana w nieomal wszelkich warunkach i dlatego jest najbardziej uniwersalną metodą w całej branży spawalniczej. Jest ona powszechnie używana przy wykonywaniu prac instalacyjnych na budowach, gdzie wymagana jest dobra dostępność urządzeń i możliwość spawania na zewnątrz pomieszczeń. Spawanie łukowe elektrodami otulonymi może być stosowane do wszystkich stali niestopowych, nisko i wysokostopowych, staliwa, żeliwa i metali nieżelaznych. Metoda MMA jest powszechnie wykorzystywana do spawania rurociągów w elektrowniach oraz rur w innych budowanych instalacjach. Może być ona również stosowana do spawania pod wodą, pod warunkiem użycia spoiwa dostosowanego do tego środowiska.

Zalety metody:

• możliwość spawania różnych rodzajów i gatunków metali i stopów
  • możliwość spawania w każdej pozycji, w warunkach polowych, na wysokościach a nawet pod wodą,
  • możliwość spawania cienkich elementów i grubych,
  • wykorzystywanie prostych w obsłudze, łatwo przenośnych urządzeń do spawania MMA,
  • wysoka jakość spoin,
  • dobre własności mechaniczne

Urządzenia stosowane do spawania metodą MMA 111

Do spawania łukowe elektrodami otulonymi można stosować prąd stały lub przemienny . Prąd stały otrzymuje się ze spawarek wirujących lub prostownikowych ,a prąd przemienny ze spawarek transformatorowych. Prąd stały jest korzystniejszy do spawania ponieważ można nim spawać wszystkie metale i wszystkimi elektrodami. W tej metodzie nie stosuje się gazu osłonowego, a ochrona jeziorka jest zapewniona przez topiąca się otulinę elektrody.Wiele spawarek TIG może być również wykorzystywanych do spawania metodą MMA.

Sprzęt do spawania metodą MMA 111 składa się zwykle z:

• źródło prąd spawania
  • przewody spawalnicze
  • uchwyt elektrody
  • kabla masy

Podajnik drutu jest zbędny, ponieważ materiałem dodatkowych jest elektroda otulona.

Program szkolenia – Kurs spawania blach i rur elektrodami otulonymi – spoiny pachwinowe

Szkolenie teoretyczne (Zestaw A)

Zastosowanie elektryczności do spawania łukowego

Bezpieczna praca na hali produkcyjnej