Skanbef | Spawanie metodą MIG 131 (Metal Inert Gas)
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15975,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Spawanie metodą MIG 131 (Metal Inert Gas)

Spawanie metodą MIG 131 ( Metal Inert Gas)

Jest procesem spawania łukowego elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych chemicznie. Sama technika spawania elektrodą topliwą miała swoje początki w przemyśle w latach 50 – tych ubiegłego stulecia. W czasie procesu spawania łuk elektryczny jarzy się między elektrodą a spawanym materiałem tworząc jeziorko ciekłego metalu i topi wysuwającą się z uchwytu elektrodowego końcówkę drutu elektrodowego. Rolę elektrody topliwej spełnia drut lity, który jest spoiwem. W czasie spawania łuk stapia materiał podstawowy ze spoiwem tworząc spoinę. W czasie procesu spawania z uchwytu spawalniczego wypływa w sposób ciągły gaz osłonowy, zabezpieczający jeziorko ciekłego metalu i końcówkę drutu elektrodowego przed działaniem tlenu i azotu z powietrza atmosferycznego. Najczęściej spotykaną osłonę gazową pełni Argon (Ar), Hel ( He) oraz mieszkanki gazowe argonu (Ar) z helem (He).

Zastosowanie procesu spawania metodą MIG 131

Obecnie metodę MIG stosuje się we wszystkich gałęziach przemysłu spawalniczego. Najważniejszymi odbiorcami są przemysł ciężki oraz maszynowy, samochodowy i przemysł taboru kolejowego. Metodą MIG spawamy przede wszystkim stale, aluminium i stopy aluminium, miedź i stopy miedzi, magnez i stopy magnezu. Metodą MIG można spawać półautomatycznie i automatycznie, stosuje się ją również do spawania zrobotyzowanego.

Zalety spawania metodą MIG 131

• dobra jakość spoin
  • duża wydajność
  • możliwość zrobotyzowania metody
  • możliwość spawania elementów o szerokim zakresie grubości
  • możliwość spawania we wszystkich pozycjach

Urządzenia stosowane do spawania metodą MIG 131

Spawanie metodą MIG najczęściej wykonuje się za pomocą półautomatów spawalniczych, w których posuw drutu odbywa się ręcznie. Sprzęt do spawania MIG składa się zwykle z:

• źródła zasilającego
  • podajnika drutu
  • kabla masy
  • uchwytu spawalniczego
  • opcjonalnego systemu chłodzenia cieczowego
  • butli z gazem ochronnym lub przyłącza do zasilania gazem

Dzisiejsze urządzenia pozwalają wykorzystywać podczas procesów spawalniczych spawanie synergiczne, spawanie prądem pulsującym i prądem o podwójnej pulsacji.

Program szkolenia metodą MIG 131

Szkolenie teoretyczne (Zestaw A)

Zastosowanie elektryczności do spawania łukowego

Bezpieczna praca na hali produkcyjnej